Pompierii de la ISU Crișana salvează și animale aflate în mare pericol
Iul 16, 2018, 0 Comentarii
În perioada 14 – 15 iulie, pompierii militari bihoreni au desfășurat două misiuni de salvare de animale și trei operațiuni de înlăturare a efectelor fenomenelor meteorologice periculoase.
Trei animale (doi pui de căprioară și o vițea) au fost salvate de pompierii militari, la sfârșitul săptămânii trecute.
Sâmbătă, 14 iulie, în jurul orei 12,20, pompierii Stației Ștei au fost alertați pentru desfășurarea unei misiuni de salvare a unei vițele căzute într-o groapă adâncă de aproximativ 15 metri, din zona Padiș, comuna Pietroasa.
Utilizând scara culisabilă, cordițe și furtunuri, pompierii militari, în colaborare cu proprietarul animalului, au acționat timp de aproximativ 55 de minute, reușind să aducă animalul la suprafață, în siguranță.
Duminică, 15 iulie, în jurul orei 13,35, forțele de intervenție ale Detașamentului 2 de Pompieri Oradea au fost solicitate să intervină la Stația de Epurare de pe strada Borșului din municipiul Oradea, unde, conform informațiilor furnizate de apelantul numărului unic 112, doi pui de căprioară se aflau într-un bazin de decantare, în imposibilitatea de a ieși.
Ajunși la locul indicat de apelant, pompierii militari au intrat în bazin, unde, cu ajutorul accesoriilor din dotare, au asigurat cei doi pui de căprioară, reușind să-i evacueze, teferi.
Maiorul Camelia Roșca, ISU Crișana



























