Naționala României de tineret, calificată în semifinalele C.E. U 20

Echipa națională de tineret a României s-a calificat în semifinalele Campionatului European U20 masculin Divizia B – ediția 2017. Formația antrenată de Tudor Costescu a învins Portugalia, scor 61-57, pentru a-și asigura prezența în careul de ași al competiției găzduite la Oradea.

Tricolorii s-au desprins la 16-2 în primele minute de joc, însă lusitanii au replicat și s-au instalat la conducere, scor 31-26, după 20 minute de joc. România a irosit zece aruncări libere și a pierdut 13 posesii pe parcursul primei jumătăți. Aceste aspecte au fost corectate în partea a II-a a meciului, atunci când Bobe Nicolescu a avut o contribuție majoră. Nivelul de apărare al compatrioților noștri a fost constant bun, acest aspect cântărind decisiv, în condițiile în care ofensiva României a avut oscilații evidente.

Emanuel Cațe a totalizat 19 puncte, 10 recuperări, Nandor Kuti și Bobe Nicolescu au totalizat câte 11 puncte, 6 recuperări fiecare, iar Georges Darwiche a terminat cu 6 puncte. Alți cinci jucători au punctat, fiecare dintre aceștia având câte un coș marcat din acțiune.

Moldova vs Malta, scor 48-96

În penultimul act, România se duelează cu Rusia sau Belgia în cursul zilei de sâmbătă (22 iulie), la ora 18,30, la Arena Antonio Alexe.
Învingătoarea acestui meci își asigură promovarea în primul eșalon al Europei la nivel U20 masculin. Învinsa va mai avea o șansă să promoveze, duminică (23 iulie), în finala mică.