CS Diosig s-a calificat în faza a II-a a Cupei României la fotbal

Echipa bihoreană de fotbal CS Diosig s-a calificat în faza a II-a a Cupei României la fotbal, ediția 2017-2018, după ce s-a impus miercuri după amiază, în județul Satu Mare, cu scorul de 2-0, în fața formației gazdă Luceafărul Decebal.

Meciul s-a desfășurat pe o temperatură greu de suportat, dar și pe un teren greu practicabil.

Golurile au fost marcate de bihoreni în repriza a doua, prin Laza, în minutul 62 și Iacob, în minutul 85.

Antrenorul Zoltan Vig a trimis în teren o echipă mult schimbată față de sezonul trecut, după ce în această vară au plecat de la campioana județului Bihor nu mai puțin decât zece jucători. Astfel formula aliniată de tehnicianul bihorean la această confruntare a fost: Ghețe – Szucs (înlocuit cu Marc), Karancsany, Toseschi, Bogdan (Balogh) – Vaida, Arsene, Cr. Jurca, Șereș – Laza – Petran (Iacob).

În prima repriză jocul a fost ceva mai echilibrat, cu câte două ocazii mai importante de gol pentru ambele formații. În partea a doua, jucătorii de la CS Diosig au controlat însă partida și au și concretizat de două ori, reușind o victorie meritată și o calificare în faza a II-a.

Astfel, CS Diosig va disputa următorul joc din Cupa României pe data de 23 august.