Adi Alexandrescu a arbitrat finala de polo pe apă, World League (Rusia)

Arbitrul orădean Adrian Alexandrescu a oficiat, duminică, la finala World League desfăşurată la Ruza în Rusia.

În acest meci, Serbia a întâlnit Italia și s-a impus cu scorul de 10-9, după ce italienii au câștigat primul sfert, cu 4-1. Sârbii și l-au adjudecat apoi pe cel de-al doilea, cu 2-0, iar după pauza mare s-au dezlănțuit, câștigând sfertul III cu 5-2. Astfel, în ultima pauză scorul era 8-6 pentru ex-iugoslavi. Peninsularii și-au adjudecat la limită, cu 3-2, ultimele opt minute, iar în acest fel, victoria a revenit sârbilor, cu 10-9.

Este de remarcat însă cum Liga Europeană de Nataţie (LEN) şi Federaţia Internaţională de Nataţie (FINA) îi încredinţează cele mai importante meciuri de la competiţiile internaționale arbitrului orădean Adrian Alexandrescu.

Alexandrescu a arbitrat în luna mai și finala Champions League.

Duminică, în finala World League din Rusia, orădeanul a făcut pereche cu spaniolul

Astfel, Adrian Alexandrescu a stabilit un record, după ce a arbitrat a patra finală de World League.