Apa rece transformă mâncarea în otravă !
apr. 22, 2016, 0 Comentarii
Este bine știut faptul că apa are multe proprietăți. Însă puțini sunt cei care au acumulat averi speculând aceste proprietăți ale ei. Vreți să știți despre ce este vorba? Atunci citiți în continuare!
În anul 1969, medicii radiologi au descoperit pe neașteptate o calitate neobișnuită a apei reci, cu ajutorul căreia patronii restaurantelor fast-food cu renume mondial au acumulat averi exorbitante. Totul s-a datorat faptului că oamenii de știință doreau să analizeze chimul gastric reținându-l cât mai mult timp în stomac. Se întâmpla astfel: chimul alimentar părăsea stomacul ori de câte ori aceștia reușeau să-și regleze echipamentele “performante”. Fiind indignați de acest fapt, au început să analizeze cu atenție acest fenomen, dorind să rețină mâncarea cât mai mult în stomac. În urma multor experimente a ieșit la iveală faptul că, dacă imediat după mâncare se bea un pahar cu apă rece (abia scoasă din frigider sau care conține cuburi de gheață), atunci timpul de retenție al chimului alimentar în stomac se reduce de la 4-5 ore la 20 de minute. Cu alte cuvinte, dacă se bea un pahar de apă după mâncare, atunci alimentele nu se rețin mult timp în stomac. Acest fapt crește riscul apariției obezității, senzației constante de foame și există riscul declanșării proceselor de putrefacție în sistemul digestiv din cauza lipsei unui proces normal de digestie.



























