Junioara Bianca Benea, de la CSM Oradea, campioană națională la floretă

Sportiva orădeană Bianca Benea a început anul cu o frumoasă performanță. Astfel, spadasina de la Clubul Sportiv Municipal Oradea a cucerit joi titlul de campioană națională în întrecerea junioarelor.scrima1 Eleva antrenorului Nicolae Ille a câștigat proba individuală din cadrul Campionatului Național desfășurat la București, după ce a dispus în finală de Ramona Calcan, de la CSA Steaua București, cu scorul de 15-12.
În semifinale, Bianca Benea a învins-o pe Zsuzsa Schlier, de la CSȘ Tărgu Mureș, cu 15-14, după ce pe tabloul de opt a depășit-o pe Cristina Matache, de la LPS Craiova, cu scorul de 15-8.
Podiumul competiţiei a fost completat de Zsuzsa Schlier (CSŞ Târgu Mureş) şi Alexandra Predescu (CSA Steaua).
De precizat faptul că Bianca Benea a câştigat acum titlul naţional la junioare, după ce, în sezonul trecut, a obţinut medalia de bronz.
La concurs au participat 31 de sportive. Între ele s-au numărat și alte două reprezentante ale clubului CSM Oradea, Anna Handlery, situată pe locul 15 și Andreea Tufan, ocupanta locului 22.