Du-te la …
UZP Bihor on YouTubeFeed RSS

Centrul Regional de Supraveghere Ecologică „Munţii Apuseni” revine


Centrul Regional de Supraveghere Ecologică „Munţii Apuseni” (C.R.S.E.), una din organizaţiile de mediu binecunoscute bihorenilor, mai ales datorită dăruirii şi intransigenţei cu care a abordat, în anii ’90, mai multe campanii de mediu („Lăsaţi Crişul verde!” sau „Un singur Padiş. Natural.”), îşi propune să revină în viaţa publică.
„Este nevoie de un câine de pază şi pentru ecologie, nu doar pentru democraţie”, spune Viorel Lascu, primul preşedinte al C.R.S.E., explicând decizia membrilor fondatori de a reactiva această federaţie a O.N.G.-urilor de mediu. Viorel Lascu consideră că, în ultima perioadă, presiunea pe mediul natural este din nou în creştere şi la nivelul judeţului Bihor. „În viziunea mea, organizaţiile de mediu trebuie să îşi facă datoria de a semnala aceste presiuni şi, dacă este nevoie, de a lua atitudine. În plus, mi-aş dori ca, prin activitatea C.R.S.E., să putem să contribuim şi la demararea sau deblocarea unor proiecte legate de protecţia Munţilor Apuseni”, a mai declarat Viorel Lascu.

Florin Budea

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *