Dragoș Malița, două medalii de aur, iar Istvan Mura, bronz la ”Tour de Tur”

Cicliștii de la CarCover Racing Team Oradea au luat startul la întrecerile celei de-a 12-a ediții a ”Tour de Tur”, un concurs organizat în fiecare an de Societatea Carpatină Ardeleană – Satu Mare, cu scopul promovării valorilor naturale ale Ariilor Protejate Râul Tur și nu în ultimul rând al mișcării în natură.

Traseul a fost dintre cele mai dificile, cu mult noroi, treceri peste pârâuri, bălți, drumuri pietruite și poteci marcate aproximativ.

În cursa de maraton „scurt” (30km), Dragoș Malița a cucerit două medalii de aur. Acesta s-a impus atât la categoria sa (14-18 ani), cât și în clasamentul general.

Traseul lung al maratonului sătmărean a însumat 65 de km și a adus o medalie de bronz în contul lui Istvan Mura. Din păcate, Imre Boszormenyi, un mare favorit la podium, s-a situat doar pe locul 8 după ce s-a rătăcit, de mai multe ori, pe traseu. Nici Juhasz David nu a fost mai norocos, fiind nevoit să abandoneze după o problemă tehnică.

Pentru sportivii orădeni a fost un bun antrenament pentru următorul obiectiv, concursul din Ungaria: ”Szilvasvarad Maraton”.