Echipa de fotbal ”Luceafărul” Oradea ”ieri strălucea azi nu e”…

Formația bihoreană de fotbal Luceafărul Oradea a debutat cu stângul în noul an, după ce, sâmbătă, pe teren propriu, a cedat cu scorul de 1-2, primul joc oficial din 2017, susținut în compania celor de la Sepsi OSK Sf. Gheorghe.

Partida, care s-a desfășurat pe Stadionul Luceafărul Felix din Sânmartin, a reunit în tribune aproximativ 500 de spectatori, dintre care 100 de suporteri ai echipei oaspete, care au venit cu tot arsenalul de staeguri, fulare și tricouri roș-albe și au creat o atmosferă frumoasă pe stadion.

Din păcate pentru bihoreni, deși au marcat primii, prin Marius Matei, în minutul 52, în cele din urmă s-au văzut învinși, după ce Attila Hadnagy a înscris din panalty, în minutul 60, iar Vlad Bujor a stabilit scorul final, în minutul 87.

Partida, care s-a ridicat peste nivelul Ligii a II-a, a opus două echipe ambițioase și foarte motivate pentru a acumula cât mai multe puncte în clasament. Dacă în prima repriză nu s-a înscris deloc, în partea a doua au fost marcate toate cele trei goluri, dar tot în repriza secundă s-a produs și eliminarea mijlocașului Adrian Bedea, de la Luceafărul.

În urma acestui joc, Luceafărul a căzut o poziție în clasament și se află acum pe locul IX, cu 26 de puncte.

În celelalte partide din etapa a XXII-a a Ligii a II-a la fotbal, vineri, CS Mioveni și Dunărea Călărași au remizat cu scorul de 2-2, iar sâmbătă, Foresta Suceava și ASU Poli Timișoara au încheiat tot la egalitate, cu 2-2, Academica Clinceni a învins pe CS Afumați, cu 1-0, iar Olimpia Satu Mare s-a impus, cu 2-1, pe terenul echipei FC Brașov.