Naționala de baschet a României, a III-a victorie la Campionatul European U20

Echipa națională a României a obținut cea de-a III-a victorie și a rămas preferată la Campionatul European U20, masculin, Divizia B, ediția 2017, de la
Oradea, după ce a dispus de Macedonia cu scorul de 68-63. Confruntarea s-a
desfășurat marți (18 iulie), la Arena Antonio Alexe.

Jocul a avut parte de toate ingredientele: echilibru, răsturnări de situație și suspans. Macedonia s-a desprins la 12-4 în primele minute de joc, însă tricolorii noștri au replicat cu un parțial de 16-0 prin care au trecut la conducere și s-au menținut în control pe tabela de marcaj pe tot parcursul sferturilor 2 și 3. La jumătatea confruntării scorul era de 34-28, pentru ca la intrarea în secvența decisivă să fie de 54-48.

Macedonia a marcat primele șapte puncte ale secvenței decisive pentru a trece la conducere pe tabela de marcaj. Bobe Nicolescu a egalat situația la 55, după care Nandor Kuti și Bogdan Popa au marcat de pe semicerc pentru a aduce naționala României la conducere definitiv. Jocul s-a încheiat cu victoria tricolorilor, scor 68-63.

Bobe Nicolescu a totalizat 16 puncte, 4 recuperări, Emi Cațe a adăugat 10 puncte, 14 recuperări (6 ofensive), 6 pase decisive, 3 capace și 2 intercepții, iar Georges Darwiche, Nandor Kuti și Bogdan Popa au avut câte 11 puncte fiecare pentru reprezentativa României. În replică, Maslinko a totalizat 24 puncte, 10 recuperări.

România are 3-0 la general și este virtual câștigătoare a Grupei C, indiferent ce se va întâmpla în meciul cu Albania, programat pentru miercuri (19.07), ora 18,30, tot la Arena Antonio Alexe. Tricolorii sunt calificați în sferturile de finală ale competiției.