Luceafărul Oradea a învins, în deplasare cu 3-2, pe UTA, o echipă cu tradiție

Fotbaliștii de la Luceafărul Oradea au dat o nouă lovitură, sâmbătă, în cadrul campionatului Ligii a II-a, când au învins o nouă echipă cu tradiție, pe „Bătrâna doamnă” a fotbalului românesc, UTA, chiar în propriul fief.

Meciul, care s-a desfășurat la Șiria (locul unde-și dispută arădenii jocurile de acasă din acest sezon) și care a contat pentru etapa a XV-a a competiției ligii secunde, s-a încheiat cu scorul de 3-2 pentru bihoreni, după ce aceștia conduceau la pauză cu 1-0, iar la un moment dat, în repriza a doua, au avut chiar și 3-0.

Partida a fost foarte disputată, cu un început mai bun al gazdelor, dar după care orădenii au făcut furori, au avut o serie de ocazii, au și marcat de trei ori, după care arădenii au început o cursă de revenire, care a dat rezultate de două ori.

După acest rezultat, Luceafărul a mai urcat o poziție în clasament, ajungând acum pe locul 18.