Fotbalistul George Pușcaș, omul cheie a Naționalei de tineret a României

După ce și-a promovat echipa de club, Benevento, în prima ligă din Campionatul Italiei, prin golul marcat în partida decisivă din week-end, tânărul jucător bihorean de fotbal George Pușcaș a fost omul cheie și pentru reprezentativa de tineret a României, în meciul de debut din preliminariile Campionatului European din 2019.

Astfel, Pușcaș a înscris ambele goluri ale naționalei tricolore, prin care aceasta s-a impus, marți seara, în deplasare, cu scorul de 2-0, pe terenul selecționatei statului Liechtenstein.

Prima reușită a lui George Pușcaș a fost consemnată în ultimul minut al primei reprize. De altfel, tinerii tricolori au intrat în pauză cu avantajul de un gol, scor 1-0.

În repriza a doua echipa română s-a descătușat și a mai marcat o dată, în minutul 71, prin același atacant bihorean, Pușcaș.

Partida s-a încheiat cu același scor, 2-0, într-un meci în care Ianis Hagi a fost căpitanul de echipă al reprezentativei tricolore.