România – Portugalia, în sferturile de finală ale C.E. de baschet masculin, U20

România se duelează cu Portugalia în sferturile de finală ale Campionatului European U20 masculin Divizia B ediția 2017. Evenimentul se desfășoară vineri (21 iulie), cu începere de la ora 18,30, la Arena Antonio Alexe.

Formația antrenată de către Tudor Costescu are un bilanț general de 4-0 la acest turneu și a avansat în sferturile de finală din postura de câștigătoare a Grupei C. În schimb, lusitanii au avut 4-1 la general în Grupa D, acolo unde s-au clasat pe locul al II-lea.

Portugalia a beneficiat din plin de victoria repurtată în prima zi a turneului de la Oradea. Lusitanii au învins atunci Ungaria, cu scorul de 68-67, după o repriză de prelungiri. Acel joc a făcut diferența între cele două formații, maghiarii situându-se exact pe locul al III-lea în Grupa D.

Va fi cel de-al 7-lea duel direct între cele două echipe în cadrul Campionatului European U20 masculin. Bilanțul general este de 3-3, tricolorii impunându-se la ultimele două confruntări. Se va consemna a V-a întâlnire directă în ediții consecutive ale competiției.

Anul trecut, România s-a impus cu scorul de 62-56. Atunci partida a contat pentru turneul locurilor 9-12.

De notat că România și Portugalia s-au confruntat direct în două rânduri, chiar la Oradea, cu câteva zile înaintea începerii Campionatului European, U20, masculin Divizia B ediția 2017. Primul joc a fost adjudecat de România, iar cel de-al II-lea a fost controlat de portughezi, însă Emil Cațe nu a jucat în meci.

România are un avantaj important la recuperare, cu precădere la cea ofensivă. În schimb, Portugalia obține un număr mare de intercepții, astfel încât fundașii tricolori vor fi nevoiți să aibă mre grijă de minge în faza de construcție. Adversarul României din sferturile de finală marchează cu generozitate din spațiul de trei secunde.

Iubitorii baschetului sunt așteptați cu drag la Arena Antonio Alexe.