Ligia Bara, locul al II-lea la săritura în înălţime, la C.E. pe echipe, Liga 1 (Finlanda)

Atleta orădeană Ligia Bara (fostă Grozav) a ocupat locul al doilea în proba de săritură în înălţime de la întrecerile Campionatului European pe echipe – Liga 1, competiție care s-a desfășurat în week-end la Vaasa, în Finlanda.

Legitimată la CSM CSU Oradea, unde este antrenată de soții Mariana şi Virgil Preda, Ligia Bara, care a revenit a antrenamente doar de circa trei luni, după o absenţă de trei ani şi jumătate, a ocupat locul secund, cu o săritură de 1,80 metri, ceea ce reprezintă cel mai bun rezultat al său din actualul sezon, după ce la Campionatele Internaţionale ale României, s-a impus cu o săritură de 1,78 metri.

Celălalt sportiv orădean care a luat startul la întrecerile atletice din Finlanda, alergătorul Laviniu Chiş, de la CSM (antrenor Robert Olah) a concurat în proba de 3.000 metri, unde deși face parte din categoria tinertului, a avut o prestaţie bună, situându-se în final pe locul VII, cu timpul de 8 minute, 18 secunde și 81 de sutimi, ceea ce pentru el constituie un nou record personal.