Luceafărul a pierdut inexplicabil acasă, jocul cu „Bătrâna doamnă”
Sep 10, 2018, 0 Comentarii
Fotbaliștii de la Luceafărul Oradea au cedat cu scorul de 0-1 meciul pe care l-a disputat sâmbătă, pe teren propriu, la Sânmartin, cu UTA, în cadrul etapei a 6-a a Ligii a II-a.
Meciul, care a reunit în tribune aproximativ 300 de spectatori, dintre care circa 30 suporteri ai arădenilor, a fost foarte disputat, ambele echipe dorindu-și cu ardoare victoria și, implicit, cele trei puncte puse în joc. Dacă în prima repriză bihorenii au insistat mai mult, în partea a doua situația s-a echilibrat, meciul a devenit deschis, iar ultimele 15 minute s-a jucat chiar cu „garda jos”.
Din păcate, orădenii, deși au avut și ei ocazii bune, nu au înscris, dar au făcut-o oaspeții, în minutul 76, prin Cristinel Matei.
„N-am început jocul rău, ci dimpotrivă, l-am început foarte bine, am avut două ocazii mari de a înscrie. Consider că am avut și două penalty-uri neacordate și apreciez că arbitrul a influențat rezultatul. Nu spun totuși că victoria UT-ei e nemeritată. Îi felicit pentru acest succes al lor, dar trebuie să trag un semnal de alarmă, pentru că niciodată n-am criticat arbitrajul și nu am vorbit despre arbitrii, însă trebuue să spun că suntem și noi părtași la ceea ce se întâmplă în fotbalul românesc, iar un arbitraj de o asemenea manieră este strigător la cer”, a declarat, după joc, la conferința de presă, antrenorul orădean Cristian Lupuț.
De partea cealaltă, antrenorul arădenilor, Ionuț Popa, mulțumit de rezultat și mai puțin de prestația elevilor săi, a apreciat că un „rezultat de egalitate era mai echitabil”.
Luceafărul Oradea – UTA Arad 0-1(0-0)
A marcat: Cr. Matei (min. 76)
Stadion: Luceafărul (Sânmartin). Spectatori: 300
Luceafărul: Moga – Oros (min. 74 Gunie), Tînc (min. 90+2 eliminat), Opriş, I. Ban – Preoteasa, Prejmerean – Mitrică, Vas. Pop (min. 29 Lăsconi), Al. Dulca (min. 55 Cl. Codoban) – G. Paraschiv. Antrenor: Cristian Lupuţ
UTA: R. Bodea – Cr. Costin, Al. Manea, S. Benga (min. 22 El Hasni), Copaci – Coulibaly (min. 46 L. Oprea), Andr. Enescu – Cubleşan (min. 82 Stahl), Cr. Matei, Vădrariu – Cip. Rus. Antrenor: Ionuţ Popa
Au arbitrat: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare) – Florin Mihai Cosma (Piatra Neamţ) şi Andrei Alexandru Roman (Târgu Neamţ).
În alte partide din etapa a 6-a a Ligii a II-a la fotbal, desfășurate vineri și sâmbătă, s-au consemnat rezultatele: Chindia Târgoviște – CS Mioveni 0-2, Academica Clinceni – ACS Poli Timișoara 1-0, Sportul Snagov – Ripensia Timișoara 1-1, CS Balotești – Dacia Unirea Brăila 2-2 și Metaloglobus București – Dcao Getica București 2-3.
Florin Mihalca



























