Spadasina Anca Benea, bronz la Cupa Federației de la Satu Mare

Sportiva orădeană Bianca Benea a obținut o clasare pe podium la întrecerile ediției din acest an a Cupei Federației, competiție de spadă rezervată juniorilor și care s-a desfășurat în cursul acestei săptămâni la Satu Mare.

Legitimată la clubul CSM Oradea, Bianca Benea a încehiat întrecerea pe locul III, intrând în posesia medaliei de bronz.

Pe tabloul de opt, Benea a învins-o pe Daria Olteanu, de la CSȘ Constanța, cu scorul de 15-12, însă în penultimul act, orădeanca a fost învinsă de Claudia Durău, de la LPS Craiova, cu 15-14.

De notat însă că Bianca Benea și-a îmbunătățit clasarea de la ediția anterioară, când, sportiva antrenată de Nicolae Ille, s-a clasat pe locul V.

Ediția din acest an a competiției a fost adjudecată de Alexandra Predescu, legitimată la Steaua București. De altfel, aceasta și-a apărat trofeul cucerit anul trecut.