Sportivii de la LPS Bihorul, rezultate bune la Circuitul Internațional de spadă

Tinerii sportivi orădeni de la LPS Bihorul au obținut rezultate bune la întrecerile etapei a IV-a a Circuitului Internațional de spadă „Olimpicii”, sezonul 2017-2018, competiția care s-a desfășurat în Ungaria, la Buk, lângă Szombathely.

La întreceri au fost prezenți peste 500 de sportivi din mai multe țări din Europa.

Principala performanță a delegației orădene a obținut-o Andreea Muntean, care a cucerit aurul la mini feminin U11, într-o probă ce a reunit 41 de sportive. Andreea Muntean este și vicecampioană naționala la 10-11 ani. Ana Muntean s-a situat pe locul 16.

La categoria similară masculină, Gabriel Popa a ocupat poziția a 17-a, din 75 de participanți.

La celelalte categorii, la Kid Feminin (U13), Alexandra Drăgan a ocupat locul 29, Maria Popa – locul 33, iar Mia Jurau – poziția a 73-a. La startul acestei probe s-au prezentat 93 de sportive.

La categoria Novice Feminin (U14), Maria Popa s-a situat pe locul 13, Alexandra Drăgan pe poziția a 22-a, iar Mia Jurau pe locul 64. Proba a reunit 97 de sportive.

În fine, la Adolescenți masculin (U15), Claus Sebeșan s-a situat pe locul 6, din 101 participanți.

Toți acești sportivi de la LPS Bihorul sunt pregătiți de antrenorul Nicolae Ille.