Irina Maria Bara accede în turul al II-lea al calificărilor, la Australian Open

Tenismena bihoreană Irina Maria Bara a obținut accesul reușit în turul II al calificărilor de la la primul turenu de Grand Slam al anului, Australian Open, competiție care se desfășoară la Melbourne.

Sportiva din Ștei a întâlnit-o în faza inaugurală pe Sesil Karatantcheva din Bulgaria, o sportivă de 28 de ani, situată pe locul 184 WTA, pe care a reușit s-o întreacă după o partidă ce a durat două ore și 24 de minute.

Irina Maria Bara, locul 183 WTA, s-a impus în fața bulgăroaicei cu scorul de 7-5, 3-6, 7-5.

Bihoreanca a avut un meci extrem de greu și a revenit în setul decisiv de la scorul de 0-3 și apoi de la 2-5, salvând și o minge de meci.

În turul al doilea al calificărilor, Irina Bara o va avea ca adversară pe Bernarda Pera din Statele Unite (numărul 126 WTA).