Victoria echipei CSM CSU Oradea în primul joc cu CSM Steaua București

Baschetbaliştii orădeni au obţinut, luni seară, o victorie importantă în faţa propriilor suporteri. În primul meci al finalei Ligii Naţionale, CSM CSU Oradea a învins echipa Steaua Bucureşti cu scorul de 86-73.

Încurajați din tribună de peste 2000 de suporteri, elevii antrenorului Cristian Achim au început foarte bine jocul, instalându-se încă din start la conducere. Astfel, după ce la jumătatea primului sfert conduceau cu 16-4, în prima pauză au intrat în avantaj cu 26-15.

Și în sfertul secund, orădenii au condus ostilitățile, deși steliștii au mai echilibrat disputa. Astfel, în aceste zece minute, CSM CSU a înscris 22 de puncte, iar bucureștenii 20. S-a intrat în pauza mare cu avantajul de 13 puncte al bihorenilor, scor 48-35.

Și în jumătatea secundă a partidei, orădenii au controlat ostilitățile, s-au apărat exemplar și au dat dovadă de o dăruire și o conectare la importanța jocului foarte bună. Deși au cedat sfertul al treilea, cu cu 14-19, permițând steliștilor să se apropie la 8 puncte, în ultima pauză, scor 62-54, jucătorii pregătiți de Cristian Achim au evluat foarte bine pe final, și-au trecut în cont în ultimul sfert 24 de puncte, timp în care au primit numai 19, câștigând, astfel, la pas primul joc al finalei, cu 86-73.

Principalii marcatori ai echipei CSM CSU Oradea în jocul de luni seara, din Arena „Antonio Alexe” au fost Zeno, autor a 20 de puncte, și Kariniauskas, cu 19 puncte. Au mai marcat: Valieka – 11 puncte, Mandache – 10, Denison – 9, Richard – 7, Nicolescu – 4, Țîbîrnă – 4 și Gajovic – 2 puncte.

De la steliști, cel mai eficae a fost Zekovic, cu 16 puncte, secondat de Marinov, cu 10 puncte.

Meciul al doilea al finalei campionatului Ligii Naționale de baschet masculin dintre CSM CSU Oradea și CSM Steaua EximBank București se va desfăşura miercuri, tot de la ora 20 și tot în Arena „Antonio Alexe” din Oradea.

Se joacă după sistemul „cel mai bun din cinci partide”